Zastanawiasz się, jak usunąć lub ukryć zmarszczki w okolicach twarzy? Zmarszczki to jeden z głównych objawów postępującego procesu starzenia skóry. Pierwsze zmiany pojawiają się na twarzy już w okolicach 25 roku życia, w szczególności w okolicach oczu w formie drobnych zmarszczek mimicznych (tzw. „kurzych łapek”). Zabiegi redukujące zmarszczki i odmładzające skórę (anti-aging) w Arcadia Clinic, wykonywane są przez zespół ekspertów składający się z wykwalifikowanych lekarzy medycyny estetycznej i kosmetologów.
Niezależnie od tego, czy chcesz zredukować zmarszczki, usunąć niedoskonałości twarzy czy zadbać o młody i świeży wygląd skóry, nasi specjaliści podczas bezpłatnej konsultacji holistycznej, zaproponują indywidualną terapię, która w pełni odpowie na potrzeby Twojej skóry.
Dzięki szerokiej ofercie zabiegowej kliniki medycyny estetycznej i kosmetologii Aracadia Clinic, pomagamy naszym Pacjentom skutecznie opóźnić procesy starzenia lub usunąć zmarszczki, które już się pojawiły. Dzięki zaawansowanym rozwiązaniom oferujemy zabiegi niwelujące zmarszczki zarówno w zakresie medycyny estetycznej, jak i kosmetologii.
Zarezerwuj termin bezpłatnej konsultacji holistycznejKwas hialuronowy naturalnie występuje w naszej skórze, tkankach, stawach czy chrząstkach, jednak z czasem jego ilość w ciele maleje. Korekta zmarszczek kwasem hialuronowym to mało inwazyjny zabieg, w czasie którego lekarz medycyny estetycznej w Arcadia Clinic Kraków wstrzykuje preparat pod skórę, w głębokie warstwy skóry.
Zabieg z wykorzystaniem kwasu hialuronowego lub produktów na bazie kwasu hialuronowego w celu usunięcia, lub redukcji zmarszczki, to szybki i mało inwazyjny zabieg, który zmniejsza widoczność lub usuwa nawet zaawansowane oznaki starzenia skóry. Zabieg wypełnienia zmarszczki za pomocą kwasu hialuronowego może zostać wykonany m.in. wokół ust, oczu czy bruzd nosowo wargowych. Efekty zabiegu są widoczne od razu i utrzymają się średnio do 12 miesięcy.
Dzięki szerokiej ofercie zabiegów kosmetologicznych z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń Hi-Tech, oferujemy szereg bezinwazyjnych i w pełni bezpiecznych zabiegów, które pozwalają na redukcję lub zmniejszenie widoczności zmarszczek w okolicach twarzy.
W naszej klinice medycyny estetycznej i kosmetologii Arcadia Clinic w celu niwelowania lub zmniejszenia widoczności zmarszczek twarzy wykorzystujemy: termolifting, laseroterapia, zabieg pielęgnacyjny GENEO®, endermologia LPG, fala akustyczna czy RF mikroigłowa.
Zmarszczki na twarzy i szyi powstają na skutek procesu starzenia skóry i przybierają formę fałdek, bruzd czy linii, które są efektem zagłębień i deformacji skórnych. Zmarszczki pojawiają się najczęściej w miejscu, gdzie tkanka podskórna jest cienka, np. na twarzy, szyi i dekolcie.
Powstawanie zmarszczek na twarzy jest przede wszystkim związane z:
– Procesem wiotczenia i utraty jędrności skóry na skutek utraty kolagenu i elastyczności skóry w związku z naturalnym procesem starzenia lub czynnikami zewnętrznymi.
– Przesuszeniem skóry, do którego dochodzi na skutek zmniejszonej ilości produkcji naturalnego kwasu hialuronowego w organizmie, który ma zdolność wiązania wody i odpowiada za sprężystość i gładkość skóry.
– Zmniejszoną aktywnością gruczołów łojowych i potowych oraz mniejszą zawartością lipidów w strukturze bariery hydrofilowej, przez co skóra szybciej ulega odwodnieniu, a na jej powierzchni pojawiają się zmarszczki.
Czynniki zewnętrzne i wewnętrzne, takie jak genetyka, intensywny tryb życia i stres, oddziaływanie promieni UV, grawitacja czy pielęgnacją mają realny wpływ na miejsce występowania zmarszczek na skórze, ich ilość i sposób ułożenia.
Pierwsze zmiany zmarszczki na twarzy możemy zaobserwować już w okolicach 25 roku życia, kiedy w kącikach oczu mogą odznaczać się pierwsze zmiany o charakterze zmarszczek mimicznych, które mogą wystąpić formie płytkich linii. Dodatkowo u niektórych osób posiadających bogatą mimikę twarzy mogą pojawić się linie powstające między brwiami, czyli tak zwana lwia zmarszczka lub płytkie poziome linie na czole. Delikatne zmiany mogą zanikać w momencie, kiedy mięsień odpowiedzialny za jej powstanie nie pracuje.
W późniejszym okresie mniej więcej od 30 do 40 roku życia, zmarszczki mimiczne zaczynają się utrwalać i zarysowują się zmiany będące efektem powolnego opadania i zwiotczenia tkanek, np. w okolicach bruzdy nosowo-wargowej czy też nasilają się zmiany w okolicach kącika oczu i pod dolną powieką.
W okolicach 50 roku życia, w momencie, kiedy proces produkcji kolagenu i elastyny w skórze znacznie spowalnia i tkanka podskórna traci objętość i zaczyna opadać, na twarzy może pojawić się nadmiar skóry w okolicach żuchwy (tak zwane „chomiki”), głębokie bruzdy nosowo-wargowe, bruzdy marionetki, czyli charakterystyczne fałdki, które tworzą się u styku policzków i brody.
Powyżej 60 roku życia skóra staje się cieńsza i zanikają tkanki podskórne, na skutek których pojawiają się zmarszczki atroficzne i grawitacyjne, które związane są z ubytkiem podściółki tłuszczowej na twarzy oraz opadaniem policzków. W tym czasie podkreślona zostaje dolina łez i utrwalają się zmarszczki palacza w okolicach oczu.
Zobacz, jak wygląda pierwsza wizyta w Arcadia ClinicJakie są rodzaje zmarszczek? Na skutek ubytku kolagenu i elastyny w skórze oraz procesu starzenia się skóry, na twarzy wraz z wiekiem mogą pojawiać się zmarszczki, które dzielimy na dynamiczne i statyczne.
Zmarszczki mimiczne powstają na skutek intensywnej pracy mięśni twarzy związanych z mimiką, jakością skóry oraz sposobem i stylem życia. Najczęściej pojawiają się w wieku u osób w wieku 25-30 lat. W pierwszym stadium mają charakter dynamiczny, czyli znikają w momencie rozluźnienia mięśni. Zmarszczki mimiczne najczęściej pojawiają się w okolicach czoła (np. poziome linie na czole lub lwia zmarszczka), wokół oczu w postaci „kurzych łapek” czy w formie zmarszczek palacza.
Zmarszczki grawitacyjne związane są z procesem starzenia oraz zmniejszoną ilością produkowanego naturalnego kolagenu i elastyny w skórze, wówczas tkanki tracą swoją podporę i opadają. Najczęściej pojawiają się u osób w wieku około 40-45 lat. Zmarszczki grawitacyjne są znacznie głębsze niż zmarszczki mimiczne. Najczęściej pojawiają się w formie głębokiej bruzdy nosowo-wargowej, zmarszczkach na policzkach czy liniowych bruzdach biegnących od kącika ust w dół, czyli liniach marionetki.
Zmarszczki posłoneczne powstają na skutek nadmiernego narażenia skóry na słońce, które wpływa na uszkodzenie struktury kolagenu i przesuszenia skóry. Najczęściej mają postać siateczki drobnych linii na całej powierzchni skóry i mogą występować z przebarwieniami.
Zmarszczki senne tworzą się pod wpływem odgniatania się skóry w czasie snu. Najczęściej mają charakter nieregularny, czyli mogą występować tylko po jednej stronie twarzy (np. czoła, policzku czy ucha) w formie pionowych lub ukośnych zmian.
Zmarszczki atroficzne są związane z zanikiem tkanek, kiedy spłaszcza się granica skórno-naskórkowa, a transport substancji odżywczych w organizmie znacznie spowalnia. Pojawienie się zmarszczek atroficznych ma również związek ze spadkiem poziomu estrogenów w okresie okołomenopauzalnym. W czasie tego procesu skóra staje cię cieńsza, traci swoją naturalną rozciągliwość i elastyczność oraz zanika podściółka tłuszczowa, czego efektem może być m.in.: zapadnięcie policzków (czyli pojawienie się tzw. „chomików”) a na zewnętrznej warstwie skóry pojawiają się wyraźne wgłębienia, bruzdy i linie, które mogą w krótkim czasie ulec utrwaleniu.
Zmarszczki elastotyczne pojawiają się na skutek nadmiernej ekspozycji skóry na słońce, przez co dochodzi do zakłóceń w produkcji włókien elastynowych w skórze. Pojawiają się w formie głębokich i dużych zmian, w formie zagniecenia, deformacji, zgrubienia czy nierówności na skórze policzków, dekoltu, karku czy dłoni.
Zmarszczki palacza dotyczą nie tylko osób, które palą wyroby nikotynowe. Powstają w okolicach ust na skutek nadmiernej aktywności mięsnie okrężnego ust i objawiają się w formie pionowych linii biegnących wokół ust, najczęściej w o okolicach górnej wargi.
Kurze łapki to drobne zmarszczki mimiczne, które pojawiają się przy zewnętrznym kciuku oczu. Powstają na skutek naturalnego procesu starzenia się w skóry oraz nadmiernej mimiki twarzy, m.in. podczas śmiania się.
Fałdki marionetki (lub bruzdy marionetki) to charakterystyczne fałdki, które tworzą się u styku policzków i brody na skutek utraty objętości tkanki podskórnej. Tendencja do tego rodzaju zmarszczek jest zazwyczaj dziedziczna i odpowiadają za nie geny, ale również budowa twarzy czy duże wahania masy ciała w krótkim czasie.
Lwia zmarszczka to pionowa bruzda, która pojawia się między brwiami i ma charakter mimiczny. Jest to jedna z pierwszych oznak starzenia się skóry i może pojawić się w okolicach 30 roku życia. Na początku zmiana nie jest widoczna i znika w momencie powrotu brwi do naturalnego ułożenia. Jednak z czasem może utrwalić się, tworząc głęboką bruzdę.
Bruzda nosowo-wargowa to pionowe bruzdy biegnące od kącików ust do okolic skrzydełkek nosa. Powstają na skutek grawitacji, wiotczenia skóry i tkanki podskórnej oraz utratę jędrności czy utraty kolagenu i elastyczność skóry. Uwydatnienie bruzdy nosowo-wargowej jest związane z utratą objętości policzka i jego stopniowym opadaniem, które prowadzi do powstawania tzw. „chomików”. Efektem tego jest pogłębiona i uwydatnienia linia zgięcia.
Zmarszczki królicze powstają na skutek częstego marszczenia noca i zlokalizowane sa po bokach nosa.
Przed zabiegiem usuwania lub redukowania zmarszczek na twarzy w Arcadia Clinic, przeprowadzana jest każdorazowo bezpłatna konsultacja holistyczna z lekarzem medycyny estetycznej lub kosmetologiem. W czasie spotkania nasz ekspert przeprowadzi szczegółowy wywiad dotyczący zdrowia, zdiagnozuje stan Twojej skóry oraz zaproponuje najlepszy dla niej plan zabiegów. Dodatkowo podczas konsultacji możesz zapytać o inne ważne dla Ciebie kwestie.
Zarezerwuj termin bezpłatnej konsultacji holistycznej