Jak usunąć przebarwienia na skórze?

Na Twojej skórze pojawiły się nieestetyczne plamki? To prawdopodobnie hiperpigmetnacja powszechnie znana jako przebarwienia na skórze. Nadmierna ekspozycja ciała na promienie słoneczne, zmiany trądzikowe czy zaburzenia hormonalne to jedne z przyczyn występowania przebarwień. U wielu osób pojawia się wtedy pytanie: jak pozbyć się przebarwień?

Przebarwienia to nieestetyczne zmiany, które mogą być powodem licznych kompleksów. Niezależnie od powodu i stopnia zaawansowania przebarwień, w celu odnowy skóry i poprawy samopoczucia, warto wybrać się do profesjonalisty. Zespół gabinetu medycyny estetycznej i kosmetologii Arcadia Clinic w Krakowie składa się z wykwalifikowanych specjalistów, którzy skutecznie pomogą z problemem przebarwień skórnych. W trakcie bezpłatnej konsultacji holistycznej zaproponują indywidualną terapię, dopasowaną do stopnia zaawansowania problemu.

Zabiegi na przebarwienia na skórze w Arcadia Clinic Kraków

Dzięki szerokiej ofercie zabiegowej kliniki medycyny estetycznej i kosmetologii Arcadia Clinic, pomagamy naszym Pacjentom skutecznie opóźnić procesy starzenia lub usunąć zmarszczki, które już się pojawiły. Dzięki zaawansowanym rozwiązaniom oferujemy zabiegi niwelujące zmarszczki zarówno w zakresie medycyny estetycznej, jak i kosmetologii.

Zarezerwuj termin bezpłatnej konsultacji holistycznej

Jak rozpoznać przebarwienia skóry?

Przebarwienia to zmiany koloru skóry widoczne w postaci plam o różnej wielkości i nieregularnym kształcie. Przebarwienia mają ciemnobrązowy kolor, zawsze o kilka tonów ciemniejszy od naturalnego odcienia skóry.

Często pojawia się pytanie, jaka jest różnica między przebarwieniem a opalenizną. Opalenizna powinna być równomierna. Jeżeli nie jest, jest to pierwsza oznaka, że na skórze może się tworzyć przebarwienie. Drugą różnicą jest sposób znikania opalenizny. Zdrowa opalenizna znika stopniowo, po kilku tygodniach od nadmiernej ekspozycji na słońce skóra wraca do stanu przed opalaniem. Gdy widzimy, że opalenizna nie schodzi równomiernie i powstaje sporo nieestetycznych plam, to znaczy, że prawdopodobnie w tym miejscu tworzy się przebarwienie. W takiej sytuacji warto udać się do specjalisty bądź skonsultować z lekarzem dermatologiem, który oceni stan skóry i zdecyduje, jakie działania można od razu podjąć.

jak rozpocznac przebarwienia skory

Przebarwienia na twarzy: jak powstają?

Przebarwienia powstają na obszarze skóry, gdzie zgromadziło się za dużo melaniny, czyli naturalnego barwnika skóry, który posiada każdy człowiek. Następuje to, gdy dochodzi do zaburzenia pracy melanocytów, czyli komórek produkujących melatoninę. Wszystkie nieprawidłowości w tworzeniu melaniny prowadzą do przebarwień. W procesie produkcji melatoniny biorą udział hormony wytwarzane przez jajniki (estrogen i progesteron), tarczycę, przysadkę mózgową i nadnercza. Jeżeli nastąpi zaburzenie pracy któregokolwiek z tych organów, może dojść do powstania przebarwień.

Gdzie powstają przebarwienia?

W zależności od przyczyny powstawania przebarwień ciemne plamy mogą pojawić się na różnych częściach ciała. Do najpopularniejszych miejsc możemy zaliczyć:

– Twarz

– Dekolt

– Dłonie

– Ramiona i przedramiona

– Łydki

– Uda

– Plecy

Zmiany pigmentacyjne uznawane są w kosmetologii i medycynie estetycznej za defekt kosmetyczny. Nie można jednak ich bagatelizować, a w przypadku niektórych, największych niepokojących zmian, warto przeprowadzić badanie histopatologiczne, w celu wykluczenia ewentualnych chorób nowotworowych oraz zachować szczególną ostrożność.

Przyczyny powstawania przebarwień

Przebarwienia to problem, który dotyka osoby w każdym wieku. Najczęściej dotykają kobiety po 40 roku życia ze względu na związek występowania przebarwień z funkcjonowaniem hormonów. Z przebarwieniami borykają się również osoby z cerą trądzikową. W wyniku nieprawidłowej pielęgnacji skóry i zmian hormonalnych związanych z dojrzewaniem dochodzi do zaburzeń produkcji melatoniny i powstawania przebarwień. Najczęstsze przyczyny powstania przebarwień to:

– Nadmierna ekspozycja na światło słoneczne

– Niestosowanie kosmetyków z filtrem przeciwsłonecznym

– Zmiany hormonalne

– Stosowanie antykoncepcji hormonalnej

– Menopauza

– Ciąża

– Zanieczyszczenie powietrza

Rodzaje przebarwień skórnych

Dermatolodzy klasyfikują przebarwienia skórne ze względu na przyczynę ich powstawania. W kosmetologii i medycynie wyróżnia się kilka najczęściej występujących typów plam pigmentacyjnych, czyli przebarwień.

Przebarwienia na skórze

Piegi

Piegi to bardzo drobne, nieregularne plamy w kolorze jasnobrązowym lub ciemnobrązowym. Piegi powstają pod wpływem słońca, dlatego można je najczęściej zaobserwować na twarzy, szyi, dekolcie, ramionach i plecach. Skłonność do piegów najczęściej jest dziedziczona. Powstają już we wczesnym dzieciństwie, następnie, w okresie dojrzewania następuje ich stopniowe przybywanie, a w starszym wieku zanikają. Przyczyną ich koloru jest nadmiar melaniny i można je zaobserwować zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Najczęściej jednak dotykają osoby, które posiadają jasną karnację i jasny lub rudawy kolor włosów. Promieniowanie słoneczne sprawia, że stają się one wyraźniejsze i ciemniejsze. Piegi nie są niebezpieczne, dawniej były uważane za defekt kosmetyczny, jednak z biegiem lat moda się zmieniła i obecnie piegi są niezwykle pożądane i często nawet tatuowane u osób, które takich predyspozycji nie posiadają.

Melasma

Melasma jest nieszkodliwym typem hiperpigmentacji i stanowi jedno z najczęściej występujących przebarwień skórnych. Pojawia się najczęściej u kobiet po około 30 roku życia. Występuje głównie na twarzy – policzkach, nosie, brodzie i górnej wardze ust. Za przyczyny pojawiania się tego typu przebarwień na skórze uważa się zaburzenia hormonalne. Melasma to przebarwienia o ostrych, nieregularnych kształtach i ciemnobrązowym kolorze. Często pojawiają się w trakcie ciąży i podczas zażywania środków hormonalnych.

Przebarwienia po trądziku oraz przebarwienia pozapalne

Przebarwienia powstają w wyniku stanów zapalnych lub uszkodzeń skóry. Gdy na skórze pojawia się stan zapalny, dochodzi do nadmiernej produkcji melaniny w tym miejscu, co przekłada się na powstawanie plam pigmentacyjnych. Zmiany skórne przyjmują kolor czerwony, różowy bądź brązowy i są całkowicie płaskie, niewyczuwalne pod dotykiem. Przebarwienia po trądziku i przebarwienia pozapalne mogą być zaostrzone poprzez ekspozycję na słońce i szkodliwe promieniowanie UV, dlatego zaleca się całoroczne stosowanie kremu z filtrem SPF.

Przebarwienia polekowe

Przebarwienia polekowe stanowią dużą część nabytych przebarwień na skórze. Najczęściej są one skutkiem przyjmowaniem leków o różnej budowie chemicznej i różnych działaniach chemicznych. Zmiany te nie są niebezpiecznie, ale są często ciężkie do zidentyfikowania, ponieważ pacjenci stosują różne leki jednocześnie.

Przebarwienia starcze

Przebarwienia starcze, inaczej plamy soczewicowate lub plamy wątrobowe powstają w wyniku nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne. Powstałe w ten sposób zmiany cechuje charakterystyczna lokalizacja – występują najczęściej na dłoniach i twarzy. Zmiany związane są z wiekiem i występują najczęściej po 50 roku życia. Plamy starcze nie są niebezpieczne dla człowieka i są niewyczuwalne pod dotykiem, ale nieleczone mogą stać się ciemniejsze i dużo trudniejsze do usunięcia.

Jak zapobiegać przebarwieniom?

Podstawą w zapobieganiu przebarwieniom skóry jest prawidłowa ochrona przeciwsłoneczna. Krem przeciwsłoneczny należy nakładać codziennie, niezależnie od pogody i pory roku, gdyż wbrew pozorom, nawet w czasie zimy czy pochmurnej pogody, do naszej skóry dochodzą negatywne promienie UVA oraz UVB. Powinno się nakładać krem na każdą odsłoniętą część ciała, nie tylko na twarz. Należy również pamiętać o regularnej reaplikacji kosmetyku, najlepiej co 2 lub 3 godziny, żeby krem mógł długotrwale chronić skórę. Poza tym należy zadbać o ogólne zdrowie organizmu, pamiętając o odpowiednim nawodnieniu, zdrowej diecie i aktywnym trybie życia.

Pielęgnacja skóry skłonnej do przebarwień powinna opierać się na naturalnych i delikatnych kosmetykach. W codziennej pielęgnacji postaw na produkty z zawartością takich substancji aktywnych jak kwas glikolowy i kwas kojowy. Szczególnie polecana jest witamina c, która ma właściwości rozjaśniające i pomaga w redukcji przebarwień. W przypadku powstawania dużej ilości przebarwień po trądziku należy wdrożyć specjalną kurację antytrądzikową, która nie tylko złagodzi stany zapalne, ale i zredukuje czynniki sprzyjające powstawaniu przebarwień.

przebarwienia na skorze

Najlepsze zabiegi na przebarwienia skóry

W przypadku, gdy mamy do czynienia z zaniedbanymi przebarwieniami, bądź takimi trudnymi do usunięcia, warto skorzystać z usług kliniki medycyny estetycznej, która w efektowny sposób pomoże nam z usunięciem przebarwień. W klinice medycyny estetycznej i kosmetologii Arcadia Clinic w Krakowie oferujemy szereg zabiegów, po których przebarwienia skóry będą tylko przeszłością!

Zobacz, jak wygląda pierwsza wizyta w Arcadia Clinic

Laserowe usuwanie przebarwień

Zabiegi usuwania przebarwień z wykorzystaniem lasera są w pełni bezpieczne dla Pacjentów, skuteczne, praktycznie bezbolesne i nie wymagają okresu rekonwalescencji. Laser koncentruje światło w węższym zakresie, skutecznie działając na problematyczne obszary. Światło lasera działa termicznie na komórki zawierające barwnik, niszcząc je i likwidując przebarwienia. Za pomocą lasera można usunąć nawet najcięższe formy przebarwień. Najlepsze rezultaty otrzymuje się po serii 3-6 powtórzeń w odstępach minimum 3 tygodnie.

Radiofrekwencja mikroigłowa

Zabieg ten polega na jednoczesnym mikronakłuwaniu i podgrzewaniu skóry za pomocą fal radiowych. Procesy wykonywane podczas zabiegu docierają bezpośrednio do skóry właściwej bez uszkadzania naskórka. Ciepło wydzielane przez urządzenie prowadzi do pobudzenia produkcji kolagenu. W efekcie w efektywny sposób możemy pozbyć się przebarwień, a skóra staje się gładka, odprężona i jej koloryt się wyrównuje. Terapia prowadzi również do złagodzenia trądziku.

Waterpeeling

Waterpeeling to bezpieczna metoda na ukojenie i odzyskanie blasku skóry. Kuracja polega na podaniu preparatów aktywnych do skóry za pomocą sprężonego powietrza. Na głowicy urządzenia, którym wykonywany jest zabieg, umieszczone są małe dysze, z których pod wpływem powietrza wydostają się składniki aktywne. Zabieg silnie pobudza skórę, łagodząc uciążliwe przebarwienia. Ze względu na bezinwazyjność i skuteczne działanie, waterpeeling polecamy jest osobom nawet z najbardziej delikatną i wrażliwą skórą.

Zabieg GeneO®

Zabieg przeprowadzany jest w formie podobnej do masażu. Przy użyciu specjalnej głowicy na twarzy rozprowadzany jest żel bogaty w składniki aktywne. Żel łączy swoje działanie z innymi składnikami wywołując odpowiednią reakcję chemiczną. Dochodzi do powstawania wielu pęcherzyków zawierających dwutlenek węgla. Pękając na powierzchni skóry dostarczają jej odpowiednie ilości tlenu. Dochodzi do natychmiastowego złuszczenia warstwy rogowej naskórka, dotlenienia i oczyszczenia skóry. Zabieg skutecznie redukuje przebarwienia skóry poprawiając jej koloryt i nawilżenie.

Redukcja przebarwień na skórze w Arcadia Clinic Kraków

Gabinet medycyny estetycznej i kosmetologii Arcadia Clinic w Krakowie oferuje szereg efektywnych zabiegów redukujących problem przebarwień na skórze. W trakcie bezpłatnej konsultacji specjalista dokona szczegółowego wywiadu dotyczącego zdrowia, stanu skóry oraz zaproponuje indywidualny plan zabiegów i pielęgnacji gwarantujący najlepsze efekty.

Zarezerwuj termin bezpłatnej konsultacji holistyczne